اسانس, اسانس عطر, اسنشیال اویل, روش های اسانس گیری, روغن های گیاهی, محصولات گیاهی

اسانس نعنا

اسانس نعناع از گیاه سبز روشن Mentha spicata به دست می آید و نام آن از این واقعیت گرفته شده است که دارای برگ های نوک تیز و نیزه ای شکل است. نعناع همچنین به عنوان نعناع باغی، نعناع سبز، اسپیرمینت نیز شناخته می شود. نعناع معمولاً به عنوان طعم دهنده نعنایی شناخته می شود که در محصولات بهداشت دهان و دندان – از جمله آدامس و آب نبات – استفاده می شود که احساس خنکی و گزگز ایجاد می کند که باعث تمیزی دهان می شود. نعناع اسپیرمینت قدیمی‌ترین نعناع است، قرن‌هاست که از نعناع به دلیل فواید گوارشی آن استفاده می‌شود و اغلب همراه یا بعد از غذا برای جلوگیری یا تسکین گاز، نفخ، حالت تهوع و سوء هاضمه سرو می‌شود. استفاده از گیاه نعناع در طب آیورودا به همین منظور آغاز شد، اما همچنین برای تسکین مشکلات پوستی و سردرد نیز از آن بهره میبرند.

نعناع که از منطقه مدیترانه سرچشمه می گیرد، به طور گسترده ای در یونان به عنوان یک داروی تقویت کننده جنسی استفاده می شد. همچنین برای معطر کردن آب حمام، درمان بیماری های مقاربتی، صاف کردن صدا و درمان سکسکه استفاده می شد.

پزشکان و اطبا گیاهان دارویی نعناع را برای احیا و تجدید بدن تجویز می کردند. زمانی که نعناع به بریتانیا معرفی شد، این گیاه با رایحه ای تند و علفی سرانجام به دلیل خواص دارویی خود شناخته شد و استفاده از آن برای رفع حالت تهوع، استفراغ و مشکلات تنفسی از جمله سرماخوردگی آغاز شد.

تفاوت نعنا و نعنافلفلی

منتول یک ماده شیمیایی است که آن اثر خنک کنندگی دوست داشتنی و خواص ضد دردی دارد.در حالی که محتوای منتول اسانس نعناع فلفلی 40 درصد است، اسانس نعناع فقط 0.5 درصد منتول دارد. بنابراین نعناع فلفلی تندتر و معطر تر است، از این رو “فلفل” در نام آن است. از سوی دیگر، نعناع حاوی ترکیبی به نام کارون است که طعم بسیار لطیف‌تر و شیرین‌تری به آن می‌دهد.

نعناع فلفلی ترکیبی از اسپیرمینت نعناع و نعناع آبی است. به طور طبیعی در نزدیکی رودخانه ها و حوضچه ها وجود دارد و به شدت نعنایی است، به همین دلیل است که برای استفاده در آشپزی محبوبیت خاصی ندارد. از سوی دیگر، برگ‌های نعناع تازه حاوی سطح بسیار پایین‌تری از منتول نسبت به سایر گونه‌های نعناع هستند، که باعث می‌شودبرای نوشیدنی‌های سالم و آشپزی مناسب‌تر باشد.

در مقایسه با اسانس نعناع فلفلی که حاوی سطح بالاتری از منتول است که اغلب آن را برای برخی از مصرف کنندگان بسیار قوی می کند و حتی عوارض جانبی مانند تحریکات پوستی ایجاد می کند، رایحه نعناع ملایم تر و اثرات آن ملایم تر است. به همین دلیل، لقب «اسانس نعناع ملایم» را به خود اختصاص داده است. نعناع یک گزینه ایده آل برای کودکان، افراد مسن و کسانی است که پوست حساسی دارند،است. رایحه شیرین و نیروبخش نعناع دارای اثر متعادل کننده و نشاط آور است که آن را برای تقویت تمرکز، مثبت اندیشی و خوش بینی و از بین بردن رایحه های نامطبوع مفید می کند.

فواید اسانس نعناع

ترکیبات شیمیایی اصلی اسانس نعناع عبارتند از: کارون، لیمونن، 1، 8-سینئول و بتا میرسن.

Carvone فعالیت های زیر را نشان می دهد:

آرام بخش

خلط آور

نفخ آور

ادرار آور

لیمونن فعالیتهای زیر را نشان می دهد:

آنتی اکسیدان

ضد التهاب

ضد قارچ

محرک

 1,8-cineole  فعالیت های زیر را نشان می دهد:

ضد درد

ضد باکتری

ضد قارچ

ضد التهاب

ضد اسپاسم

ضد ویروس

β-Myrcene فعالیت های زیر را نشان می دهد:

ضد التهاب

ضد درد

آنتی بیوتیک

آرام بخش

استفاده موضعی و آرایشی اسانس نعنا

خواص آنتی اکسیدانی اسانس نعناع باعث کاهش چین و چروک ها و عیوب پوستی مانند تغییر رنگ می شود. اعتقاد بر این است که به آشکار شدن لایه جدیدی از پوست کمک می کند، بنابراین انعطاف پذیری و قابلیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد. همچنین اسانس نعناع با خواص ضد باکتریایی یک پاک کننده پوست ایده آل است. با ایجاد حس خنکی، می تواند به تسکین خارش ناشی از خشکی و تحریکات پوستی کمک کند.

گفته می شود که اسانس نعناع که در رایحه درمانی استفاده می شود، به کاهش احتقان بینی ناشی از تجمع بیش از حد خلط و مخاط در بینی و گلو کمک می کند و در نتیجه باعث تسهیل تنفس می شود. با بهبود خلق و خو، تمرکز و انرژی بخشیدن به پوست، اثر احیا کننده و انرژی زا بر بدن دارد. عطر تازه و ترمیم کننده آن به بهبود خلق و خو و آرامش عاطفی کمک می کند.

خواص ضد التهابی اسانس نعناع که به صورت درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، باعث خنک شدن پوست قرمز، متورم و خارش می شود و به کاهش احساس التهاب کمک می کند. به پاکسازی منافذ و سفت شدن پوست کمک می کند و به طور بالقوه باعث بهبود سریع خراش های جزئی شود. اسانس نعناع به طور سنتی برای حمایت از عملکردهای گوارشی استفاده می شود.همچنین، برای رفع مشکلات قاعدگی، مانند پریودهای نامنظم استفاده می شود.

همانطور که نشان داده شد، اسانس نعناع دارای خواص درمانی زیادی است. موارد زیر مزایای فراوان و انواع فعالیت های اسانس نعنا را نشان می دهد:

آرایشی: محرک، ضد باکتری، ضد التهاب، آنتی اکسیدان، ضد عفونی کننده

رایحه درمانی: ضد اسپاسم، ضد انقباض، سفالیک، امناگوگ، محرک، ترمیم کننده، خلط آور، ضد افسردگی، ضد احتقان.

دارویی: ضد عفونی کننده، ضد اسپاسم، ضد عفونی کننده، ضد عفونی کننده، سفالیک، منافذ، محرک، ترمیم کننده، ضد درد، ضد التهاب، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد احتقان، آنتی اکسیدان

کشت و برداشت و تولید اسانس نعناع با کیفیت

نعناع گیاهی چند ساله است که در آب و هوای معتدل قاره های بومی اروپا و آسیا رشد می کند، اما در دریای مدیترانه نیز یافت می شود. در خوشه های باریک که تقریباً 2 تا 4 اینچ طول دارند، دسته هایی از گل های کوچک به رنگ سفید، صورتی روشن یا بنفش روشن رشد می کند. دارای برگهای سبز روشن و دندانه دار است که شکل مستطیلی یا نیزه ای دارند. این گیاه به طور بالقوه می تواند به ارتفاع 3 فوت برسد.

نعناع می تواند در آفتاب کامل یا در منطقه ای که عمدتاً در سایه است شکوفا شود، اما سایه جزئی را ترجیح می دهد. برای تولید بیشترین مقدار اسانس، به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گرفتن نیاز است. در روزهای گرم و شب های خنک در خاک هایی که حاوی مقدار زیادی مواد آلی هستند بهترین رشد را دارد.همچنین به خاکی مرطوب با زهکشی کافی و PH بین ۵/۵ تا ۷/۰ نیاز دارد.

ساقه‌های نعناع را با قیچی، ماشین‌های علوفه‌زن یا با ماشین‌های داسی 1 تا 2 اینچ بالاتر از خاک، درست قبل از شروع گلدهی گیاه نعناع یا درست زمانی که گل‌ها شروع به باز شدن می‌کنند، برش می‌دهند.این زمان هنگامی است که محتوای اسانس به حداکثر می رسد. پس از شکوفه دادن گل ها، برگ ها عطر خود را از دست می دهند. تمیز بودن برش در هنگام برداشت مهم است، زیرا ساقه های پاره یا پاره شدن برگ ها باعث کاهش عملکرد اسانس می شود و از رشد مجدد گیاهان جلوگیری می کند. عملکرد اسانس گیاه نعناع نیز می تواند با استرس فیزیکی کاهش یابد. در صورتی که محصول به خوبی آبیاری شود و به موقع بالغ شود، می توان گیاهان نعناع را 2 تا 3 بار در یک فصل رشد برداشت کرد.

برگها و نواحی گلدار در صبح در یک روز خشک و آفتابی قبل از شروع پژمرده شدن برداشت می شوند. در این زمان، گیاهان متورم و عاری از شبنم هستند. آنها را به صورت دسته جمع می کنند و در یک منطقه گرم و سایه پهن می کنند تا در حالی که خنک نگه داشته می شوند،خشک شوند. خشك كردن برگها استخراج اقتصادي اسانس را تضمين مي كند.

هنگامی که آنها خشک می شوند، توسط یک دستگاه برداشت علوفه در یک تریلر تقطیر متحرک خرد می شوند. با این حال، برخی از تولیدکنندگان نعناع، ​​برگ های تازه را به محض بریده شدن تقطیر می کنند. برگها و سرهای گلدار به محل تقطیر منتقل می شوند تا با بخار تقطیر شوند.

اسانس نعناع چگونه استخراج می شود؟

اسانس نعناع از تقطیر بخار برگ ها، ساقه ها و/یا سرهای گلدار گیاه نعناع به دست می آید. رنگ اسانس های استخراج شده از شفاف و بی رنگ تا زرد کم رنگ یا زیتونی کم رنگ است. رایحه آن تازه و علفی است.

موارد استفاده از اسانس نعناع

کاربردهای اسانس نعناع فراوان است، از دارویی و رایحه درمانی گرفته تا آرایشی. اشکال مختلف آن شامل روغن،اسانس،کرم، ژل، لوسیون، صابون، شامپو، اسپری و شمع و… است.

استفاده موضعی، اسانس نعناع می‌تواند تحریکات پوستی مانند خارش، نیش حشرات و بیماری‌های پوستی مانند پای ورزشکار را تسکین دهد.

رقیق کردن اسانس با روغن های حامل مانند روغن بادام، دانه انگور، آفتابگردان یا گل مغربی، را می توان در ماساژ برای تسکین دردها، از جمله دردهای قاعدگی و شکم و همچنین اسپاسم عضلانی استفاده کرد.

 چند قطره از این اسانس را می توان در آب حمام رقیق کرد تا تب، خستگی، التهاب و گرفتگی بینی را کاهش دهد.

در مرطوب‌کننده‌هایی مانند لوسیون‌ها، اسانس نعناع می‌تواند انسداد پوست را باز کرده و باعث پاک‌سازی آن شود و در عین حال احساس خنکی و طراوت به پوست می‌دهد.

عطر اسانس نعناع که در رایحه درمانی استفاده می‌شود، استنشاق می‌شود و گیرنده‌های رایحه در مغز را فعال میکند و پیام آرام‌بخش را صادر می‌کند. انتشار اسانس نعناع می تواند سردرد را تسکین دهد، علائم سرفه را با شل شدن خلط و افزایش تنفس کاهش دهد، و می تواند نفخ شکم را در هنگام تجربه ناراحتی های مرتبط با هضم غذا تسکین دهد.

وقتی استنشاق شود، می تواند احساس استرس و عصبی بودن را کاهش دهد. انتشار اسانس نعناع در حین مطالعه و به ویژه در زمان امتحانات می تواند تمرکز را افزایش داده و احساس اضطراب را کاهش دهد.

برای داشتن یک خمیر ضد عفونی کننده طبیعی و در عین حال موثر برای تمیز کردن خانه، اسانس نعناع را می توان با جوش شیرین، صابون مایع کاستیل و آب گرم قبل از استفاده روی سطوحی مانند میز، سینک و وان حمام ترکیب کرده و به کار برد. پس از چند دقیقه اجازه دادن به خمیر روی سطح، می توان آن را با یک اسفنج مالیده و سپس با آب بشویید. اسپری کردن اسانس نعناع رقیق شده در آب اطراف خانه، به ویژه در اطراف پنجره ها و درها، مورچه ها و مگس ها را دفع می کند. برای یک محلول تمیزکننده کف که برای چوب، بتن یا کاشی ایمن است، اسانس نعناع را می توان با سرکه و آب ترکیب کرد.

موارد منع مصرف اسانس نعناع

مصرف خوراکی اسانس نعنا توصیه نمیشود. قبل از استفاده از اسانس نعناع برای اهداف درمانی، مشورت با پزشک ضروری است. به ویژه به زنان باردار توصیه می‌شود که از اسانس نعناع استفاده نکنند، زیرا برخی خواص  آن می‌تواند منجر به سقط جنین شود. به زنان پرستار و کسانی که داروهای تجویزی مصرف می کنند توصیه می شود که بدون نظر پزشک از اسانس نعناع استفاده نکنند. اسانس را همیشه باید در محلی نگهداری کرد که برای کودکان، به ویژه افراد زیر 7 سال، غیرقابل دسترس باشد.

قبل از استفاده از اسانس نعناع، ​​آزمایش پوست(تست پچ) توصیه می شود، زیرا می تواند باعث ایجاد حساسیت پوستی شود. این کار را می توان با رقیق کردن اسانس در روغن حامل مانند روغن زیتون، روغن بادام یا روغن نارگیل و استفاده از مقدار کمی در ناحیه کوچکی از پوست که حساس نیست انجام داد. اسانس نعناع را هرگز نباید در نزدیکی چشم‌ها، داخل بینی و گوش‌ها یا روی هر ناحیه حساس پوست استفاده کرد. هنگام پخش اسانس نعناع، ​​از استنشاق آن به مدت طولانی در یک زمان خودداری کنید، زیرا قرار گرفتن در معرض بیش از حد ممکن است منجر به سردرد، تحریکات پوستی، حالت تهوع، سبکی سر و عدم تعادل عاطفی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *