Blog

چگونه اسنشیال اویل مورد نظر خود را انتخاب و استفاده کنیم؟

by اسنشیال اویل in می 5, 2021
انتخاب اسنشیال اویل مناسب
انتخاب اسنشیال اویل مناسب

اسانس انتخابی شما به هدف شما بستگی دارد.آیا می خواهید این روغن به بالا بردن روحیه شما کمک کند  و یا برای درمان سوختگی به چیزی نیاز دارید؟ هیچ لیست قطعی وجود ندارد که مشخص کند کدام روغن اسنشیال اویل برای کمک به درمان کدام بیماری یا عارضه استفاده می شود. به عنوان مثال ، در حالی که به طور کلی اسنشیال اویل های اسطوخودوس ، بابونه ، ریحان ، صمغ کندر(فرنکین سنس) اثر آرام بخشی دارند و  به رفع اضطراب کمک کنند و روغن ترنج و نعناع تحریک کننده هستند و می توانند به مبتلایان به افسردگی کمک کنند ، اما این تا حدودی فردی است. بنابراین شما باید با انجام تحقیقات و صحبت با تراپیست رایحه درمانی یا سایر افراد آموزش دیده در این زمینه در استفاده از اسنشیال اویل ها، پیش قدم باشید.

یک انتخاب درست برای شروع تهیه کتابی در مورد آروماتراپی (رایحه درمانی) است. بسیاری از کتابهای خوب در دسترس است و شما قادر خواهید بود کتابی متناسب با نیازهای خود پیدا کنید.توجه داشته باشید که برای هر اسنشیال اویل و روش استفاده از آن احتیاط کنید. ما در این بخش نکات و مثالهایی ارائه می دهیم ، اما مهم است که روغنها را به درستی رقیق کنید ، واکنشهای فردی خود را در نظر بگیرید و از نزدیک شاهد اثرات سو آن باشید.

چگونه می توانم از اسنشیال اویل ها استفاده کنم؟

Applying Essential Oils - The Blend
جذب پوستی اسنشیال اویل ها

اسنشیال اویل ها  به سه طریق وارد بدن می شوند – جذب پوست ، استنشاق یا بلعیده می شوند. در هر یک از اینها ، انواع مختلفی از روش های کاربردی وجود دارد. به عنوان مثال ، می توانید آن ها را به صورت موضعی با استفاده از کمپرس ، اسپری ، حمام یا ماساژ دادن آنها در پوست استفاده کنید.

How to Use Essential Oils for Good Luck | LoveToKnow
استنشاق اسنشیال اویل

چگونه می توان روشی را برای استفاده از اسنشیال اویل انتخاب کرد؟

روش کاربرد انتخاب شده به اثر مورد نظر و اسانس انتخابی بستگی دارد. به عنوان مثال ، برخی از روغنهای اساسی به دلیل ترکیباتی که دارند باعث تحریک پوست می شوند. اینها به رقت بیشتری احتیاج دارند یا بهتر است از طریق استنشاق استفاده شوند.

هنگامی که یک اسنشیال اویل خریداری کردید ، روش استفاده از آن به شرایطی که باید تحت درمان قرار بگیرید و اثر مورد نظر بستگی دارد. تعدادی نکته:

مراقبت از زخم اغلب شامل روش های موضعی است.

اثرات خلقی ممکن است با استفاده از استنشاق یا استفاده موضعی برطرف شود. برای اقدام سریع ، استنشاق ممکن است ترجیح داده شود.

حمام ها هم شامل استنشاق و هم جذب موضعی هستند.

توجه: اگر مطمئن نیستید که از کدام روش استفاده با اسنشیال اویل استفاده کنید ، با یک متخصص رایحه درمانی مشورت کنید.

با چه روش هایی می توانم اسنشیال اویل ها را استشمام کنم؟

دستگاه بخور

اسنشیال اویل ها در این دستگاه قرار می گیرند ، گاهی اوقات با آب هستند ، و گاهی اوقات با گرما بنابراین تبخیر می شوند. این یک روش خوب برای افزودن رایحه یک اسنشیال اویل به یک اتاق است ، به عنوان مثال اگر می خواهید در جلسه یا کلاس یوگا آرامش خود را افزایش دهید ، اسطوخودوس اضافه کنید. اسنشیال اویل ها هرگز نباید مستقیماً سوزانده شوند زیرا ساختار شیمیایی آن ها با سوزاندن تغییر می کند .

essential oil diffuser
بخور اسنشیال اویل

تبخیر خشک

چندین قطره از اسنشیال اویل را روی یک پنبه یا دستمال قرار دهید و اجازه بدید تا در هوا تبخیر شود. اگر دوز شدیدی می خواهید ، پنبه را بو کنید. اگر نه ، به راحتی پنبه را در مجاورت خود قرار دهید (به عنوان مثال ، آن را روی میز کنار رایانه خود بگذارید).

bowl of cotton balls
استنشاق اسنشیال اویل به روش تبخیر خشک

بخور معمولی

چند قطره اسنشیال اویل به یک کاسه آب جوش اضافه می شود که به سرعت روغن را بخار می کند. یک حوله را روی سر خود و روی ظرف آب قرار دهید و نفس عمیق بکشید. این روش مستقیم و قوی است – بیشتر از 1-2 قطره نریزید! هنگام استفاده از این روش مهم است که چشم را بسته نگه دارید. استفاده از اسانس اکالیپتوس به این روش می تواند در عفونت های دستگاه تنفس فوقانی و سینوسی  کمک کند.این روش برای کودکان کمتر از 7 سال توصیه نمیشود. کودکان بالای 7 سال می توانند از عینک شنا برای محافظت از چشم خود استفاده کنند.

woman with a towel draped over head, inhaling steam from a bowl
بخور اسنشیال اویل

اسپری

قطره های اسنشیال اویل در محلول پایه آب ریخته ، تکان دهید و به منظور ایجاد رایحه خوب در محیط و افزایش نشاط و شادابی ، در هوا پاشیده می شوند. یک نمونه ممکن است پاشیدن محلول آبی روغن کاج یا مرکبات برای افزایش احساس تعطیلات یا محلول روغن نعناع برای تحریک هوشیاری باشد. همچنین ممکن است بخواهید از محلول آب و اسانس مورد علاقه خود به عنوان پاک کننده تشک یوگا استفاده کنید. برای اسپری محلول و نه فقط آب، مهم است که قبل از پاشش بطری را تکان دهید.

green spray bottle
اسپری اسنشیال اویل در محیط

چگونه اسنشیال اویل ها را به صورت موضعی استفاده کنم؟

با استفاده از تکنیک های مختلف می توان این روغن ها را روی پوست قرار داد. توجه به این نکته ضروری است که اکثر اسنشیال اویل ها بدون رقیق شدن نمی توانند مستقیماً روی پوست قرار بگیرند.

چگونه می توانم اسنشیال اویل ها را رقیق کنم؟

غلظت اسنشیا اویل در روغن حامل (روغن های گیاهی و یا آب)نباید بیشتر از 3 تا 5 درصد باشد.

 برای ساخت محلول 3% به ازای هر یک قاشق چای خوری (5 سی سی) روغن حامل ، 3 قطره اسنشیال اویل خالص اضاف کنید.

برای ماساژ یا استفاده در مناطق زیادی از بدن ، محلول 1٪ ( یک قطره اسنشیال اویل خالص در یک قاشق چای خوری حامل) به طور کلی غلظت بی خطری است. برای نوزادان ، استفاده از محلول 0.25٪ توصیه می شود (0/5٪ برای کودکان نوپا).

Blessed and Diffused | The Blog | Using Essential Oils Topically
استفاده موضعی اسنشیال اویل

توجه: اگر از آب به عنوان حامل استفاده می کنید ، حتما محلول خود را قبل از استفاده خوب تکان داده یا مخلوط کنید

از کدام روغن حامل استفاده کنم؟

روغن های حامل ارگانیک و تهیه شده به روش کلدپرس ترجیح داده می شوند و نمونه های آن شامل روغن بادام شیرین ، روغن هسته زردآلو ، روغن انگور ، روغن جوجوبا یا روغن آووکادو است. این روغن ها بوی شدیدی ندارند. تا زمان استفاده باید در یخچال نگهداری شوند و در صورت بوی تند آنها را باید کنار بگذارید. (روغن ها معمولاً در یخچال حدود یک سال نگه می دارند.)

برای مراقبت از زخم ، یک اسنشیال اویل مناسب روغنی است که ملایم بوده و ضد میکروبی است. برخی ازاسنشیال اویل ها را می توان به روشهای مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال ، می توان از اسنشیال اویل اسطوخودوس (Lavandula angustifolia) بر روی پوست برای بریدگی و سوختگی جزئی استفاده کرد و می توان از آن استنشاق کرد تا آرامش و خواب را تقویت کند. اسطوخودوس یکی از معدود روغن هایی است که می تواند در پوست به صورت رقیق نشده استفاده شود.

روش های استفاده موضعی از اسنشیال اویل ها:

Where to Apply Essential Oils Topically for Safety & Better Results!
استفاده موضعی اسنشیال اویل

فشرده کردن

اسانس در یک حامل مایع (آب یا روغن) رقیق شده و به یک پانسمان یا مستقیماً به ناحیه آسیب دیده وارد می شود. گرما یا سرما به صورت اختیاری قابل استفاده است.به عنوان مثال ، چند قطره اسنشیال اویل زنجبیل (Zinziber officinalis) را می توان به آب گرم  اضافه کرد و مخلوط کرد تا روغن پراکنده شود. سپس می توان پارچه ای را در محلول خیس کرد و روی محل اتصال سفت قرار داد. گرمای اضافی را می توان به دلخواه اعمال کرد.

غرغره کردن

قطرات اسانس به آب اضافه شده و مخلوط کنید ، سپس محلول را غرغره کنید و آن را تف کنید. آن را قورت ندهید. به عنوان مثال ، یک قطره روغن درخت چای در یک لیوان آب می تواند برای ناراحتی گلو غرغره شود.

استفاده در حمام

قطره های اسنشیال اویل ها بلافاصله قبل از وارد شدن به وان حمام در یک ماده پخش کننده اضافه می شود. این روش منجر به جذب از طریق پوست و همچنین استنشاق روغن اسانسی می شود. چند قاشق غذاخوری شیر خامه ای کامل می تواند به عنوان ماده ی پخش کننده استفاده شود.

به یاد داشته باشید که اسنشیال اویل ها محلول در آب نیستند. بنابراین آنها در سطح آب شناور می شوند و پوست از طریق روغن در معرض  قرار می گیرد. از نمک های حمام می توان برای پخش اسنشیال اویل ها نیز استفاده کرد. با مخلوط کردن یک قسمت جوش شیرین ، دو قسمت نمک اپسوم(نمک حمام یا منیزیم سولفات) و سه قسمت نمک دریا ، می توانید پایه حمام آرامش بخشی ایجاد کنید. شش قطره اسنشیال اویل اسطوخودوس را به حدود دو قاشق غذاخوری از این مخلوط اضافه کنید و درست قبل از ورود آن را در آب حمام مخلوط کنید.

Best luxury bath products 2021: Oils, salts and bubbles for the perfect  bathtime soak | Expert Reviews
استفاده اسنشیال اویل در حمام

ماساژ

چند قطره اسنشیال اویل به یک روغن حامل اضافه کنید و با مالش ملایم به مناطق پوست اعمال می شود. همانطور که قبلاً اشاره شد ، روغن ماساژ نباید برای بزرگسالان غلظت بیشتر از 1٪ (یک قطره در یک قاشق چای خوری)داشته باشد. برای نوزادان، غلظت نباید بیشتر از 0.25٪ ، برای کودکان نوپا 6 ماه تا 2 سال 0.5٪ و برای کودکان 2 سال و بالاتر یک درصد باشد. انتخاب اسنشیال اویل برای ماساژ بستگی به اثر مورد نظر دارد.

Your Complete Guide to Adding Essential Oils to Your Next Massage
ماساژ اسنشیال اویل

منبع

www.takingcharge.csh.umn.edu

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    Cart