پایه صابون چیست؟ ساخت صابون با استفاده از پایه صابون از صفر تا صد

در این مقاله به پایه صابون و ساخت صابون با استفاده از پایه صابون می پردازیم که می تواند برای ساخت صابون بسیار کاربردی باشد.

پایه صابون : روش های ساخت صابون

وقتی از صابون سازان فرآیند سرد(Cold Process)  سوال می شود که چرا صابون آنها بهتر از صابون های تجاری موجود در بازار است، آنها  می گویند: “به دلیل گلیسیرین طبیعی موجود در صابون ها و استفاده از مواد کاملا طبیعی.

 گلیسیرین یک محصول جانبی طبیعی در فرآیند تولید صابون است.  در حالی که تولید کنندگان تجاری گلیسیرین را برای استفاده در لوسیون ها و کرم های سودآور خود حذف می کنند ، صابون دست ساز گلیسیرین را در خود نگه می دارد. گلیسیرین یک ماده مرطوب کننده است ، به این معنی که رطوبت پوست شما را حفظ می کند..

صابون سازان به روش Melt and Pour نیز چنین نظیری دارند: “صابون های تجاری گلیسیرین را برای استفاده در لوسیون ها و کرم های سودآور حذف می کنند ، صابون من به آن گلیسیرین اضافی اضافه می کند. این کار هم به شفاف سازی صابون کمک می کند و همچنین باعث مرطوب کنندگی بیشتر آن می شود.

پایه صابون

گلیسیرین چیست؟

گلیسیرین یا گلیسرول مایع  بی بو و شفافی است و غلیظ که دارای نقطه جوش بالایی است .گلیسیرین بیشتر چربی های طبیعی گیاهی و حیوانی، از جمله چربی هایی که در پوست شما هستند وجود دارد. گلیسیرین مایعی ، با طعم شیرین ، بی رنگ است که. گلیسیرین می تواند در آب یا الکل حل شود ، اما در روغن حل نمی شود. از طرف دیگر ، بسیاری از مواد در گلیسیرین حل می شوند تا در آب یا الکل. بنابراین حلال خوبی است.

گلیسیرین تجاری از محصولاتی مانند روغن های گیاهی یا از الکل پروپیلن نولید میشود که در بسیاری از صابون ها و محصولات مراقبت از پوست و مو استفاده می شود.

گلیسیرین همچنین بسیار “جاذب رطوبت” است و این بدان معنی است که سبب حفظ آب و رطوبت پوست شما میشود.بنابراین یکی از بهترین گزینه ها برای بهبود بافت پوست و شادابی آن است.

گلیسیرین از کجا می آید؟

تا سال 1889 ، مردم نمی دانستند که چگونه گلیسیرین را از فرآیند صابون بازیابی کنند ، بنابراین گلیسیرین تولید شده در بازار بیشتر از صنعت شمع سازی است (به یاد داشته باشید ، آن زمان شمع ها از چربی های حیوانی ساخته می شدند).

در سال 1889 سرانجام یک روش مناسب برای جداسازی گلیسیرین از صابون اجرا شد. از آنجا که اولین استفاده از گلیسیرین ساخت نیتروگلیسیرین بود که برای تولید دینامیت استفاده می شد ، ناگهان ساخت صابون بسیار سودآورتر شد! یک نظریه وجود دارد که می گوید می توانید ریشه اکثر صابون سازان بزرگ را در این دوره از تاریخ جستجو کنید.

روند حذف گلیسیرین از صابون بسیار پیچیده است (و البته تغییرات زیادی در موضوع وجود دارد. صابون ها از واکنش چربی و سود ساخته می شوند. چربی ها حاوی گلیسیرین به عنوان بخشی از ترکیبات شیمیایی آنها هستند (هر دو چربی حیوانی و گیاهی حاوی 7٪ – 13٪ گلیسیرین هستند). وقتی چربی ها و سود هستند صابون تشکیل می شود و گلیسیرین به عنوان “محصول جانبی” تولید می شود. اما ، گرچه از نظر شیمیایی متفاوت است ، اما در صابون مخلوط شده است.

در حالی که یک صابون ساز فرآیند سرد در این مرحله مخلوط صابون نیمه آماده را در قالب ها می ریزد ، یک صابون ساز تجاری نمک اضافه می کند. نمک باعث لخته شدن صابون و شناور شدن به بالا می شود. پس از پاک کردن صابون ، آنها با گلیسیرین (و بسیاری از “ناخالصی ها” مانند صابون نیمه حل شده ، نمک اضافی و غیره) باقی می مانند. سپس آنها با تقطیر گلیسیرین را از آن جدا می کنند. سرانجام ، آنها گلیسیرین را با فیلتر کردن آن از طریق ذغال ، یا با استفاده از روش های دیگر رنگ زدایی می کنند.

گلیسیرین علاوه بر استفاده در ساخت نیتروگلیسیرین ، کاربردهای زیادی نیز دارد (توجه: گلیسیرین به خودی خود ماده ای انفجاری نیست. باید قبل از انفجار تبدیل به نیتروگلیسیرین شود ، بنابراین کار با آن در آشپزخانه ایمن است). برخی از موارد استفاده برای گلیسیرین عبارتند از: نگهداری میوه های حفظ شده ، به عنوان پایه ای برای لوسیون ها ، برای جلوگیری از یخ زدگی در جک های هیدرولیکی ، روغن کاری قالب ها ، در برخی از جوهرهای چاپ ، ساخت کیک و آب نبات و  گاهی برای حفظ نمونه های علمی در شیشه در آزمایشگاه زیست شناسی(به دلیل داشتن خاصیت ضد عفونی کننده).

از گلیسیرین برای تهیه صابون های شفاف نیز استفاده می شود. صابون های شفاف گلیسیرینه شده حاوی حدود 15٪ – 20٪ گلیسیرین خالص هستند. این صابون ها که به صابون های “Melt and Pour” معروف هستند ، کار با آن برای علاقه مندان بسیار آسان است. آنها د نسبتاً سریع محکم می شوند. به دلیل محتوای گلیسیرین بالا ، صابون ها برای پوست بسیار مرطوب کننده هستند. متأسفانه ، این مقدار گلیسیرین بالا همچنین به این معنی است که صابون ها با سرعت بیشتری نسبت به صابون هایی که گلیسیرین کمتری دارند ، در آب حل می شوند و اگر تکه صابون در معرض هوا قرار بگیرد .

اما گلیسیرین های موجود در پایه صابون گلیسیرینه، نرم کننده ، مناسب پوست و طبیعت ملایم آن به ویژه برای پوست های حساس و کودکان بسیار مناسب است.

ساخت صابون با استفاده از پایه صابون

طرفداران صابونهای سنتی و دست ساز بدون توجه به زرق و برق محصولات داخلی و یا خارجی همچنان با اعتماد و اطمینان کامل به مصرف صابونهای دست ساز و سنتی پایبند مانده اند و این پایبندی و علاقه به مرور زمان نه تنها کاهش نیافته بلکه روز به روز شدت بیشتری یافته و به همین دلیل در جوامع ما و بیشتر کشورهای جهان می بینیم کسب و کار تولید سنتی صابون با استفاده از تجهیزات بهتر و جدیدتر روز به روز رونق بیشتری به خود می بیند و از این طریق افراد و گروه های بیشماری در کشورها امرار معاش می کنند .

در کشور ما نیز در حال حاظر هزاران کارگاه خانگی و نیمه صنعتی در کار صابون سازی فعالیت دارند و بخشی هر چند کوچک از معضل بیکاری را کاهش داده داده اند و با توجه به اینکه در بیشتر موارد خانمها به این کار مشغولند صنعت صابون سازی به عنوان یک تجارت کم سرمایه نقش به سزایی در استقلال مالی و شغلی زنان را به خود اختصاص داده است .

تولید صابون سنتی و خانگی با توجه به اندک بودن سرمایه گذاری  اولیه ، تجهیزات محدود و ارزان ، فضای کارگاهی کوچک و خانگی از جمله شغل های پردرآمد با سوددهی خوب به شمار می آید که طول برگشت سرمایه آن برخلاف اکثر موارد مشابه ،بسیار سریع و کوتاه مدت است و می تواند موجب ارتقای سرانه درآمد خانواده ها و استقلال مالی افراد خصوصا زنان گردد و این واقعیت بخصوص در مورد روستائیان و حاشیه نشینان شهرا قابل توجه و مهم ارزیابی میگردد

روشهای  استفاده از چیپس صابون ویا استفاده از سود و چربی ، پر هزینه ، سمی و پرخطر و زمان است. و نیاز به صبر و حوصله بیشتری دارد.اما تولید صابون با استفاده از پایه صابون، 97  درصد مراحل و پروسه تولید صابون را قبلا طی کرده و تنها 3 درصد و یا سه مرحله برای تبدیل شدن به یک صابون عالی و با کیفیت باقی مانده است  .

  1. در مرحله یک پایه صابون را ذوب کن
  2. در مرحله دوم هر ماده ای که دوست داری برای عطر و سایر خواص پوستی به آن اضافه کن
  3. سومین مرحله مجددا در قالب بریز و بگذار خشک شود

کل این سه مرحله حدود یک ساعت زمان نیاز دارد در حالی که روشهای قدیمی با استفاده از چیپس صابون حدود 10 تا 12 ساعت زمان نیاز دارد.و روش فرآیندی تولید صابون با استفاده از سود و روغن حداقل 3 هفته نیاز به زمان دادن دارند

اما در روش استفاده از پایه صابون این زمان به تنها سک ساعت کاهش یافته است.

روش ساخت صابون با پایه صابون

برای تهیه صابون های گلیسیرین ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که پایه صابون را در مایکروویو ذوب کنید ، مقداری رنگ دهنده و اسنشیال اویل(اسانس روغنی) اضافه کنید و بگذارید مخلوط در قالب صابون خنک و سفت شود. این روش بسیار آسان است همچنین میتوانید از روش بن ماری و یا استفاده از دابل بویلر برای ذوب کردن صابون های گلیسیرین استفاده کنید ، اما مایکروویو بسیار سریعتر ، راحت تر و تمیزتر است.

مواد مورد نیاز:

  • پایه صابون گلیسیرینه
  • رنگ صابون مایع
  • اسنشیال اویل ها  ،برای عطر و رایحه (اختیاری) -لیمو ، اسطوخودوس ، یا نعناع بسیار عالی خواهد بود!
  • قالب  صابون
  • اسپری الکل

مراحل:

پایه صابون را به تکه های کوچک برش دهید و آنها را در ظرف مقاوم به حرارات و یا پیرکس ریخته و به مدت 40 ثانیه درمایکروویو بگذارید و سپس هر 10 ثانیه هم بزنید .

رنگ را اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شود. (برای تهیه صابون هایی با رنگ اصلی – زرد ، قرمز و آبی – یک قطره و برای تهیه صابون هایی با رنگ های ثانویه – سبز ، نارنجی و بنفش دو قطره اضافه کنید.)

اسنشیال اویل را اضافه کرده و هم بزنید. (1درصد از کل فرمولاسیون را شامل شود و بیشتر ریخته نشود به عنوان مثال به ازای هر 30 سی سی صابون 6 قطره کفایت میکند)

داخل قالب صابون یک یا دو بار با الکل اسپری کنید تا حباب روی صابون ها ایجاد نشود .

سپس مخلوط صابون را در قالب ریخته و دوباره الکل اسپری کنید.

بگذارید صابون های شما سفت شوند. (حدود یک ساعت طول میکشد)

اطراف لبه های قالب صابون را شل کنید و صابون خود را از قالب جدا کنید.

خرید صابون پایه

 خرید پایه صابون

آنچه به عنوان پایه گلیسیرینه صابون عرضه میشود در واقع 90 درصد مراحل صابون شدن را طی نموده اما صابون کامل نیست و برای این طراحی شده که چند درصد باقیمانده توسط شما تولید کننده تکمیل شود یعنی با اضافه کردن پودرهای گیاهی ، پودرهای غلات ، پودرهای میوه و ادویه جات و …. و همچنین رنگ و اسنشیال اویل و با هنر خود این پایه تبدیل به صابونی هویت دار و با ارزش طبی و گیاهی تبدیل گردد . لذا نه صحیح است و نه صرفه اقتصادی دارد که همین پایه ذوب و بدون تغییر خاص دوباره قالب ریزی شود .در آن صورت اصلا چرا ذوب شود همینطوری میشه  به ابعاد صابون برش داد . و اصولا در آن صورت نام آن پایه گلیسیرینه نمی شد . شما با اضافه کردن انواع پودرها و ابتکارات دیگر در واقع یک برند و محصول خاص خودتون را خلق می کنید و به هر قیمتی می توانید آنها را به فروش برسانید. چراکه  در واقع یک محصول طراحی کرده اید که واقعا اگر هم خیلی خاصیت درمانی نداشته باشه حداقل فقط صابون خالی و بی خاصیت نیست و زیبایی و عطر و بوی خاص خود را دارد .

خرید صابون پایه گلیسیرین

برای اینکه دوستان در ازای زحمتی که متحمل می شوند توجیه اقتصادی داشته باشند باید ابتکار به خرج بدهند و به این پایه مواد گیاهی ، دارویی ، ادویه جات و ...  اضافه کنند که هم به صابون خاصیت دارویی ، زیبایی و حس لطافت می دهد و هم می توان به قیمت بیشتر از صابون عادی بفروشند. این روش را سالهاست کارخانجات صابون سازی هم بکار می برند و در کنار تولید صابونهای ارزان و فله ای اقدام به تولید صابونهای با خاصیت های متفاوت و گرانقیمت می کنند .

جهت راهنمایی اولیه دوستان می توانند مواد زیر را به این پایه اضافه کنند ادویه جات مانند زردچوبه ، فلفل ، دارچین ، زنجبیل انواع پودر های گیاهان مانند همیشه بهار بومادران رازیانه ختمی و یا مخلوط چند گیاه ... انواع پودرهای ریشه ای مانند ریشه صندل ، جین سینگ ، انواع پودرهای کاکائو ، شیر ، نشاسته ، قهوه و... انواع پودر دانه های میوه ها .، کف دریا پودر گوگرد میکا و ... که هر کدام از این همه مواد می توانند خاصیت های مختلف و متنوعی به صابون شما بدهند .

برای اضافه کردن عطر و رایحه و همچنین مضاعف کردن خواص درمانی میتوانید اسنشیال اویل را جایگزین اسانس های مصنوعی(که ماندگاری بالایی ندارند وممکن است برای پوست حساسیت ایجاد کنند) کنید.توجه داشته باشید که غلظت ،زمان اضافه شدن و انتخاب نوع اسنشیال اویل همگی هنر شما تولید کننده می باشد و روشهای خاص خود را دارد. چرا که میتواند هم رایحه و هم خواص درمانی آروماتراپی را به محصولات شما اضافه کند.برای اطلاعات بیشتر در این زمینه کلیک کنید.

سبد خرید
چند حرف اول محصول را تایپ کنید...