اسانس, اسانس خوراکی, اسانس عطر, اسنشیال اویل

اسانس لیمو

اسانس لیمو(اسنشیال اویل لیمو) که مستقیماً از پوست لیموی تازه گرفته شده است، یکی از محبوب ترین و همه کاره ترین گیاهان دارویی جهت آروماتراپی است.

این اسانس انرژی زا فواید زیادی دارد، از جمله تقویت کننده خلق و خو و خواص تسکین دهنده پوست. حتی می‌توانید از آن برای تهیه اسپری تمیزکننده بدون مواد شیمیایی استفاده کنید که بوی تازگی را به خانه می دهد.

در این مقاله به خواص و کاربردهای مهم اسانس لیمو میپردازیم و نکات مهم در هنگام خرید این اسانس را بازگو میکنیم.

خواص کلی اسانس لیمو

خواص آنتی باکتریال

خواص ضد قارچی

التیام زخم

تسکین آکنه

تقویت خلق و خو

تسکین حالت تهوع

مسکن درد

تسکین علائم سرماخوردگی

افزایش انرژی

در حالی که تحقیقات نشان دهنده مزایای سلامتی اسانس های طبیعی(اسنشیال اویل ها) هستند، FDA بر خلوص یا کیفیت آنها نظارت نمی کند. بنابراین مهم است که قبل از شروع استفاده از اسانس های طبیعی با یک متخصص صحبت کنید و از کیفیت محصولات یک برند مطمین شوید. همیشه قبل از امتحان یک اسانس جدید یک تست پچ انجام دهید.

خواص اسانس لیمو

1- جلوگیری از عفونت با خاصیت ضد باکتریایی

اسانس لیمو با دفع باکتری های مضر از عفونت جلوگیری میکند.

همچنین می تواند باکتری های مضری را که روی پوست شما رشد می کنند را از بین ببرد.

در مطالعه ای، اسانس لیمو در برابر سویه های باکتری مانند استافیلوکوکوس اورئوس و E. coli موثر است. که این اسانس را به یک انتخاب خوب برای تمیز کردن موضعی زخم های کوچک کرده است.

تحقیقات دیگر، از جمله مطالعه آزمایشگاهی انجام شده در سال 2017 و تحقیقات آزمایشگاهی و in vivo در سال 2018، اثر اسانس لیمو را در برابر باکتری‌های عامل عفونت تأیید کرده و ممکن است از التهاب پوست جلوگیری کند.

همچنین دارای خواص محافظتی مانند آنتی اکسیدان است که رنگ پوست شما را روشن و حفظ کند. با این حال، مانند بسیاری از اسانس های مرکبات، می تواند باعث حساسیت پوست در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید شود. بنابراین حتما بعد از استفاده از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

2-خواص ضد قارچی

بله، اسانس درخت چای تنها عامل ضد قارچی موجود در قفسه اسانس ها نیست.

یک بررسی در سال 2017 نشان داد که اسانس لیمو در برابر بیماری‌های قارچی مانند پای ورزشکاران، برفک و عفونت‌های قارچی مؤثر است.

و فقط به صورت موضعی کار نمی کند. در سال 2018، محققان اسانس های لیمو و صنوبر نقره را در هوای اتاق‌های بیمارستان پخش کردند و سپس سطح باکتری‌ها و قارچ‌های موجود در هوا را آزمایش کردند. آنها دریافتند که غلظت مشخصی از این اسانس ها تا 60 درصد باعث کاهش میکروب های بد موجود در هوا می شود.

3-تسریع در بهبود زخم

خواص ضد میکروبی اسانس سبب سرعت بخشیدن به بهبود زخم میشود.

یک مطالعه در سال 2016 بر روی خرگوش های مبتلا به بیماری پوستی نشان داد که استفاده از اسانس لیمو باعث تسریع بهبودی می شود.

همیشه اسانس لیمو را قبل از استفاده از آن روی خراش ها یا برش های کوچک رقیق کنید.

4-کاهش آکنه یا سایر بیماری های پوستی

اسانس لیمو برای طیف گسترده ای از بیماری های پوستی، از ورم چرکی و جوش آکنه گرفته تا زگیل و زخم استفاده شده است.

این اکسیر کوچک تهدیدی سه گانه در برابر آکنه است.

به دلیل خواص ضد باکتریایی، اسانس لیمو رقیق شده می‌تواند باکتری‌هایی را که باعث ایجاد یک جوش می‌شوند، از بین ببرد.

از آنجایی که این ماده قابض است، می‌توان از آن برای پاک کردن سلول‌های مرده‌ای که می‌توانند منافذ را مسدود می‌کنند، استفاده کرد.

همچنین سبب تسریع بهبود جای زخم و آکنه میشود.

با این حال، اسانس لیمو می تواند بسیار قوی باشد و می تواند پوست را تحریک کند. قبل از اعمال موضعی، تست پچ را با روغن رقیق شده انجام دهید.

5-کاهش اضطراب و افسردگی

رایحه تازه اسانس لیمو خلق و خوی شما را بهبود میبخشد و احساس آرامش را افزایش میدهد.

یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که استشمام اسانس لیمو باعث بهبود خلق و خوی شرکت کنندگان و افزایش سطح نوراپی نفرین، یک ماده شیمیایی مغزی مرتبط با تصمیم گیری و انگیزه می شود.

مطالعه دیگری در سال 2016 با 82 شرکت کننده نشان داد که اسانس لیمو به طور موثری سطح اضطراب را پس از جراحی کاهش می دهد.

بنابراین میتوان گفت اسانس لیمو به کاهش علائم اضطراب و افسردگی کمک می کند.

6-سرکوب کننده تهوع

چه به خاطر پرخوری، چه در اوایل بارداری، یا علت دیگری احساس حالت تهوع دارید، اسانس لیمو میتواند کمک کننده باشد.

در یک مطالعه در سال 2014 بر روی افراد باردار، محققان دریافتند که رایحه درمانی اسانس لیمو به طور قابل توجهی تهوع و استفراغ را کاهش می دهد.

7. کاهش درد

طرفداران اسانس لیمو می گویند که این اسانس به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می کند.

یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که رایحه درمانی با اسانس لیمو می تواند نحوه واکنش موش ها به درد را تغییر دهد. البته موش آدم نیست. ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا مشخص کنیم آیا اسانس لیمو می تواند درد انسان را کاهش دهد یا خیر؟

9. افزایش انرژی

اسانس لیمو با رایحه نشاط آور خود انرژی و خلق و خوی شما را تقویت می کند. همچنین ممکن است به استقامت ذهنی شما کمک کند!

یک مطالعه کوچک در سال 2005 بر روی 58 دانش آموز کلاس چهارم نشان داد که کسانی که دروس زبان را در کلاسی با لیمو ترش به پایان رسانده بودند، امتیاز بهتری نسبت به همسالان خود داشتند.

مطالعه کوچک دیگری در سال 2008 نشان داد که رایحه درمانی با لیمو می تواند عملکرد شناختی افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را تقویت کند.

عوارض اسانس لیمو

اسانس لیمو به طور کلی برای اکثر افراد، از جمله زنان باردار و نوزادان، در صورتی که به درستی رقیق شده باشد، بی خطر در نظر گرفته می شود.

چند موضوع بالقوه برای بررسی وجود دارد:

شواهدی دال بر حساسیت پوستی وجود دارد که در صورت استفاده موضعی اسانس لیمو می تواند پوست را نسبت به خورشید حساس تر کند (معروف به حساسیت به نور) و قرمزی موقتی شبیه آفتاب سوختگی ایجاد کند. اگر به صورت موضعی از این اسانس استفاده می کنید، از نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

واکنش آلرژیک: همیشه باید قبل از استفاده از یک اسانس جدید روی پوست خود اسانس را به نسبت مناسب رقیق کرده و آزمایش پچ انجام دهید. حتی اگر رقیق شده باشد، باز هم می تواند باعث واکنش شود.

مسمومیت برای حیوانات خانگی برخی از اسانس ها وجود دارد. از استفاده موضعی روی سگ یا گربه خودداری کنید – و قبل از رایحه درمانی در اطراف حیوانات خانگی با دامپزشک  مشورت کنید

مشکلات گوارشی :هرگز اسانس ها را بصورت خوراکی مصرف نکنید.به خوراکی بودن گرید آن توجه کنید.

نحوه استفاده از اسانس لیمو

در اینجا چند راه برای استفاده ایمن از اسانس لیمو در روز آورده شده است.

با یک روغن حامل (مانند روغن بادام، جوجوبا یا نارگیل) رقیق کنید و آن را به صورت موضعی برای از بین بردن باکتری ها یا کمک به بهبود زخم استفاده کنید.

چند قطره را به یک پخش کننده اسانس(دیفیوزر) اضافه کنید تا حالتی نشاط آور داشته باشید.

چند قطره را در یک کاسه آب گرم بپاشید و بخار آن را استنشاق کنید تا خلق و خوی شما تقویت شود.

اسانس را روی یک پد پنبه ای یا دستمال بریزید، سپس زمانی که احساس اضطراب یا پریشانی می کنید، عطرآن را استشمام کنید.

شیمی اسانس لیمو

اجزای شیمیایی اصلی: لیمونن، ß – پینن، -γ ترپیمن

هنگامی که ترکیب علمی اسانس لیمو را بررسی می کنیم، واضح است که لیمو نمی تواند احساس انرژی و نشاط بخشی را در هنگام پخش یا استفاده موضعی ایجاد کند – این  کار به طور طبیعی به وجود می آید! اسانس لیمو از مواد شیمیایی به نام مونوترپن ها تشکیل شده است که به طور کلی دارای ویژگی های نشاط آور هستند. همراه با سایر اسانس های مرکبات، لیمو از لیمونن و بتا پینن، دو مونوترپن که به دلیل خاصیت نشاط بخشی خود شناخته شده اند، تشکیل شده است.

نکاتی برای خرید اسانس لیمو با کیفیت بالا

اسانس را در یک بطری شیشه ای تیره بخرید. ترکیبات فرار اسانس لیمو با پلاستیک یا نور خورشید واکنش می دهند. همیشه به دنبال محصولی در یک بطری شیشه ای تیره و مهر و موم شده باشید.

برچسب را بخوانید. برچسب را برای نام رایج و لاتین گیاه، قسمت های گیاه مورد استفاده، نحوه استخراج، از کجا و نحوه رشد آن بررسی کنید. همچنین روی برچسب باید قید شود که حاوی اسانس 100٪ خالص است. اگر چیزی مانند «روغن معطر» نوشته شود، محصول یک اسانس واقعی نیست.

هنگام خرید اسانس بررسی ها را بخوانید. از شرکت های معروف با شهرت خوب، محصولات با کیفیت و نظرات درخشان خرید کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *